Nuosprendis tam tikros rūšies NT: kainos kris

Šiuo metu Vilniuje stebimas naujo būsto pasiūlos perteklius, todėl ir būsto kainoms augti pagrindo nėra, netgi priešingai, kai kurių rūšių NT gali pigti, prognozuoja „DNB“ banko vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė.

Yra susidaręs nemažas naujo būsto perteklius, tiek kalbant apie prestižines, tiek kalbant apie šiek tiek nuo centro nutolusias vietas. Plėtojamų NT projektų pernai buvo tikrai nemažai ir natūralu, kad susitraukusi paklausa jų taip greitai neabsorbuos. Tai gali išmušti rinkos pusiausvyrą ir priversti pardavėjus mažinti kainas“, – ketvirtadienio spaudos konferencijoje sakė ji.

 

Pasak analitikės, skirtingos rūšies NT kainos gali reaguoti nevienodai.

 

Perteklius pastebimas ne tik Vilniuje, bet ir Klaipėdoje, ir Kaune.

„Tam tikrame segmente kainos gali mažėti ir 5 proc., ir 10 proc. O, pavyzdžiui, jeigu kalbėtume apie centrą ir tikrai patrauklias vietoves, kainos gali išlikti stabilios. Jau paskutinį praėjusių metų ketvirtį tiek iš sandorių skaičiaus sumažėjimo, tiek iš bendro išsikvėpimo jau matėsi, kad suvokta, kad tai yra laikina euro įvedimo euforija ir fundamentalių priežasčių, kurios galėtų palaikyti NT rinkos aktyvumą, nėra daug. Natūralu, kad tai prispaudė kainas žemyn“, – komentavo ji.

Banko duomenimis, paskutinį praėjusių metų ketvirtį būsto kainų indeksas krito 4,3 proc., naujai pastatyti būstai pigo 2,8 proc., o seniau pastatyti – 4,7 proc.

„Susitraukus paklausai gali būti, kad bus paveiktos abi kategorijos. Dažnai būna taip, kad pirma pradeda kristi naujos statybos būsto kainos, į jas žvalgydamiesi jau pastatytų būstų savininkai įvertina savo galimybes parduoti ir mažina kainas“, – tvirtino I. Genytė-Pikčienė.

DELFI jau rašė, kad metų pradžioje pirkėjai Vilniuje gali rinktis iš daugiau nei 3,6 tūkst. naujai pastatytų butų. Tai yra rekordinė pasiūla, naujai pastatytų laisvų butų yra 80 proc. daugiau nei prieš metus. Vilnius pernai pirmavo tarp Baltijos šalių pagal naujų butų statybos apimtis.

„Būsto rinkoje matome labai ryškų euro įvedimo įspaudą. Pernai, o ypač pirmąjį ketvirtį matėme didžiulį nekilnojamojo turto sandorių šuolį – 44 proc. Augimas nebuvo natūralus, tai lėmė tam tikri mitai, kad būstas pabrangs po euro įvedimo. Euras išjudino ir šešėlinius pinigus. Taigi NT rinka išgyveno bumą, bet pirmieji šių metų mėnesiai rodo kitokią situaciją, rinkos aktyvumą stipriai krito ir sugrįžo į normalų lygį, stebėtą 2012-2013 m.“, – sakė I. Genytė-Pikčienė.

Jos vertinimu, į NT pernai nemažai investavo ir emigrantai, siuntę rekordinio dydžio perlaidas.

Pernai Vilniuje pastatyta 2,9 tūkst. naujų butų, šiemet prie šio skaičiaus dar planuojama pridėti 3,5 tūkst. Tačiau NT specialistai įspėja, kad tokios pasiūlos pirkėjams nereikia, todėl gali būti, kad kai kurie suplanuoti projektai nebus baigti.

Šaltinis: delfi.lt

Partneriai
sklypu pardavimas


Butų nuoma Vilniuje
Namai Vilniuje
Patalpos Vilniuje
Visos teisės saugomos © 2011-2022 m. Sklypai Vilniuje