Ką signalizuoja mažėjančios NT kainos?

Nekilnojamojo turto kainos nustojo augti, o bankų nuotaikos, palyginti su pavasariu, pasikeitė iš esmės: jie prognozuoja, kad NT kainos artimiausiu metu nesikeis. Kokios to priežastys?
DELFI skelbė, kad Lietuvos banko apklausti šalies komerciniai bankai antroje metų pusėje nekilnojamojo turto (NT) kainų perspektyvas vertina gerokai santūriau – du trečdaliai apklaustų bankų tikisi, kad ateinančiais metais NT kainos nesikeis, nors dar pavasarį dauguma prognozavo kainų augimą, rodo naujausi bankų apklausos dėl skolinimo sąlygų duomenys.
„Nordea“ vyriausias ekonomistas Žygimantas Mauricas, komentuodamas NT kainas, primena, kad jos jau pakilo šiais metais.

NT kainos jau šiek tiek pakilo, kaip ir buvo tikėtasi, prieš įsivedant eurą. Esminiu faktoriumi buvo ne tiek pats euro įvedimas, kiek stabilesnė ir gerėjanti šalies ekonominė padėtis. Spalį, „Ober-Haus“ skelbtais duomenimis, Vilniuje kainos pakilo 6 proc. ir šis kilimas buvo ganėtinai žymus, turint omenyje, kad infliacija Lietuvoje yra beveik 0 proc. Tai reiškia, kad būsto kainos auga greičiau nei kitų prekių ar paslaugų ir netgi šiek tiek greičiau nei darbo užmokestis“, – aiškino Ž. Mauricas.

Pasak jo, šiemet naujos statybos būsto kainos augo sparčiau nei senos statybos – kai kuriuose projektuose fiksuotas 10 proc. ir didesnis augimas.
„Kitais metais tokio augimo nebesitikime dėl per mažos paklausos: kai stabilizavosi NT rinka ir kainos nustojo kristi bei šiek tiek ėmė didėti, sparčiai išaugo naujo NT pasiūla, dėl to nevertėtų tikėtis, kad kainos kils. Artimiausiais metais turėsime kiek daugiau pasiūlos nei paklausos“, – mano Ž. Mauricas.
DELFI primena, kad šių metų pavasarį fiksuoti didesni NT pardavimai. Pavyzdžiui, NT bendrovė „Inreal“ skaičiavo, kad metų pradžioje Vilniuje buvo parduota 1060 naujų butų, tai – 2,4 karto daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Tuomet bendrovė prognozavo, kad sparčiau augant butų pardavimui, šiemet gyvenamasis būstas turėtų brangti 10-15 proc.
Ž. Mauricas dėsto, kad paklausa rinkoje dabar yra sumažėjusi ir dėl gyventojų jau įgyto NT – norinčiųjų pirkti yra mažiau.

 

Panašios nuomonės laikosi DNB banko vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė. Ji primena, kad gyvenamojo NT sandorių kiekis, augęs 44 proc. per metus šių metų pirmąjį ketvirtį, II ketvirtį augo 13 proc., o III ketvirtį šiek tiek susitraukė.
„Būsto rinkos sujudimas netruko išsikvėpti, nes jį daugiau sąlygojo vadinamieji vienkartiniai, su euro įvedimu susiję nuogąstavimai, o ne fundamentalūs veiksniai. Be to, gyventojų norus įsigyti būstą temdė ir padidėjęs neapibrėžtumas dėl agresyvių Rusijos veiksmų ir galimo geopolitinio konflikto atoveiksmio Lietuvai“, – mano I. Genytė-Pikčienė.
Pasak jos, šiuo metu namų ūkių vartojimo elgsena atsargesnė, nes gyventojai laukia, kaip išsispręs geopolitinis konfliktas, kokį poveikį jis turės ekonomikai ir asmeniniams finansams, todėl stambius pirkinius yra linkę atidėti.
„Būsto rinkos perspektyvoms nepalankus ir šiuo metu susidaręs gyvenamojo nekilnojamo turto pasiūlos perteklius, tai ypač akivaizdu Vilniuje. Todėl natūralu, kad susiklosčius vangesnės paklausos ir perteklinės pasiūlos kombinacijai, kainoms kilti erdvės nelieka“, – komentuoja I. Genytė-Pikčienė.
DNB bankas dabartinę situaciją būsto rinkoje vertina kaip „grįžimą nuo nepagrįstų lūkesčių įsuktos savotiškos euforijos“ prie fundamentaliais veiksniais paremtos raidos.

Prognozuoja, kada kainos ims vėl augti
Spartesnio NT kainų augimo galima tikėtis kitų metų pabaigoje – įsibėgėjant Lietuvos ekonomikos augimui.
„Lietuvos ekonomikos būklė, žinoma, atsiliepia NT rinkai: kai kitų prekių kainos kyla labai mažai arba netgi krenta, tikimybė NT kainoms kilti sumažėja, tai siečiau su defliacinėmis nuotaikomis. Tačiau NT rinka yra pakankamai inertiška, be to, egzistuoja supratimas, kad ES išgyvenamas sunkmetis turi išsispręsti“, – mano Ž. Mauricas.Anot jo, vertinant Europos centrinio banko veiksmus ir euro silpnėjimą, spaudimas kainų augimui turėtų išgauti 2015 m. pabaigoje ir ypač 2016 m.

„Jeigu iki to laiko nieko labai blogo nenutiks su Rusija, NT kainų augimas turėtų grįžti į sveiką tempą ir siekti 3-5 proc.”, – prognozuoja Ž. Mauricas.

DELFI skelbė, kad „Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), šių metų spalio mėnesio reikšmė smuktelėjo 0,1 proc. Toks pat kainų sumažėjimas buvo stebimas ir rugsėjo mėnesį. Bendras butų kainų metinis augimas sumažėjo iki 4,2 proc.
Nors spalį butų kainos smuktelėjo, tačiau metiniai butų kainų pokyčiai ir toliau visuose šalies didmiesčiuose išlieka teigiami: Vilniuje – 6,4 proc., Panevėžyje – 2,5 proc., Klaipėdoje – 2 proc., Šiauliuose – 2 proc., ir Kaune – 1,5 proc.

 

Partneriai
sklypu pardavimas


Butų nuoma Vilniuje
Namai Vilniuje
Patalpos Vilniuje
Visos teisės saugomos © 2011-2022 m. Sklypai Vilniuje